IU055A001 Foam insert for model cars 1:43 - 12 compartments
Tax included
In stock
Our Model Railroad Shop Has Moved!
👉 Visit the New Shop – Click Here 👈
  • Visa
You can also find this product here:
  • For 1:43 scale model cars
  • 12 same-sized compartments for classic car models
  • Compartment dimensions:
    • 12 compartments: ca. 110 mm long x 45 mm wide x 45 mm deep
  • Ensures order, overview and quick access - even with extensive collections
  • Prevents scratches and paint abrasion - delicate surfaces and intricate details remain intact
  • Suitable for Euroboxes with 40 x 30 cm base area (e.g. AUER)
This foam tray has the dimensions: 370 mm x 270 mm x 55 mm total height (45 mm usable height + 10 mm foam base).