DKMEPU065BO 300 mm x 150 mm x 65 mm foam tray for board games - 24 compartments
  • Visa
You can also find this product here:
Two inserts next to each other form a board game insert in AB format (300 mm x 300 mm). Therefore they also fit into the Feldherr storage boxes for board games.
The 24 compartments have the following dimensions:
  • 8 compartments: 41 mm long x 28 mm wide x 55 mm deep
  • 8 compartments: 30 mm long x 28 mm wide x 55 mm deep
  • 4 compartments: 35 mm long x 28 mm wide x 55 mm deep
  • 3 compartments: 40 mm long x 35 mm wide x 55 mm deep
  • 1 compartment: 75 mm long x 63 mm wide x 55 mm deep
The foam tray has the dimensions: 300 mm x 150 mm x 65 mm total height (55 mm usable height + 10 mm foam base).