AG041ZC03 41 mm foam tray for Zombicide Season 1 Core Game Box
  • Visa
  • 10 slots for Fatty figures - compartment size 43 mm x 39 mm x 31 mm height
  • 2 slots for Abomination figures - compartment size 43 mm x 46 mm x 31 mm height
  • 2 slots for Abomination figures - compartment size 47 mm x 54 mm x 31 mm height
  • 8 slots for figures on 25 mm base - compartment size 40 mm x 26 mm x 31 mm height
  • 3 slots for Survivor figures on 25 mm base - compartment size 59 mm x 26 mm x 31 mm height
  • 2 slots for figures / Survivor on 25 mm base - compartment size 54 mm x 26 mm x 31 mm height
  • 1 compartment for Car-Cards - compartment size 54 mm x 106 mm x 31 mm height
  • 3 slots for Mini Cards in sleeves (Zombie cards, Equipment cards and Wounded cards) - compartment size 78 mm x 52 mm x 31 mm height
Dimension for this board game foam tray is 295 mm x 295 mm x 41 mm. The 41 mm thickness is the result from 10 mm base and tray with 31 mm effective usable height.
  • Dimension 295 mm x 295 mm x 41 mm