IGMFJW055RS 55 mm Pluck foam tray for Really Useful Boxes - self-adhesive
  • Visa
This 55 mm high Pick and Pluck foam features a perforated 14 mm x 14 mm grid and is ideal for items like tabletop miniatures, gadgets, and tools.
The Pre-cubed foam is completely die-cut over the entire height. The foam base is available separately. To ensure the optimal protection of the packaged goods from below, we recommend using a 10 mm strong foam base like article IGBA010 (available separately).
Additional stability is provided by the all-around, approx. 15 mm broad border of the insert.
  • The Pick and Pluck foam has the dimensions: 342 mm x 212 mm x 55 mm total height.
  • Fitted for 4L and 9L Really Useful Boxes.
  • Pre-punched grid with 14 mm x 14 mm size.
  • The tray is completely punched through. The foam base is sold separately.
  • Approx. 15 mm thick, surrounding edge for additional stability.